TopPC Dateks BTF Gaming Powered by ASUS, Core i7-14700KF, 32GB (2x16) DDR5 RGB, GeForce RTX 4070 Ti SUPER, 2TB NVMe Gen4, Windows 11 Home
- Kohaletoimetamine Smartposti pakiautomaati 1,99 €: 27.11.2024
- Kulleri kohaletoimetamine 3,99 €: 27.11.2024
- Kere: Asus TUF GAMING GT302, Tempered Glass, ARGB, White
- Toiteplokk (PSU): Deepcool PX1000G WH V2, 1000W, 80PLUS Gold, Sleeved Cables, PCI-E 5.0
- Emaplaat: Asus TUF GAMING Z790-BTF WIFI
- Protsessor: Intel Core i7-14700KF (8P+12E/28T, 3.40 GHz, 33 MB Cache, LGA1700, 125W)
- Protsessori jahuti: Arctic Liquid Freezer III 360 A-RGB White
- RAM (RAM): ADATA XPG Lancer Blade RGB White, 32GB, DDR5, 6000MHz, CL30, Kit of 2
- Videokaart: Asus GeForce RTX 4070 Ti SUPER, 16GB GDDR6X, TUF Gaming White OC (DLSS 3) BTF
- SSD: Kingston NV3, 2TB, M.2 Gen4 x4
- Operatsioonisüsteemi litsents: Microsoft Windows 11 Home, 64bit, English, OEM (DVD)
+ Kingitusena mäng Indiana Jones ja Suur Ring
Esimesed M.2 SSD-d ilmusid turule varsti pärast Inteli Haswell-arhitektuuri debüüti 2013. aasta lõpus. Populaarsust saavutasid need aga alles 2015. aasta lõpus, kui Inteli Skylake'i arhitektuur ja 100-seeria emaplaadid muutusid üha sagedamini M.2-pesadeks. 2017. aasta alguseks, koos Inteli 7. põlvkonna Kaby Lake'i ja AMD Ryzeni protsessorite turuletulekuga, on peaaegu kõik Z270 ja X370 emaplaadid varustatud ühe või isegi mitme M.2 pesaga.
M.2 kettaid on põhimõtteliselt saadaval 3 standardis, mis tähistavad põhimõtteliselt nende füüsilisi omadusi - M.2 2280 (kaardimõõt 22x80mm), M.2 2260 (22x60mm), M.2 2242 (22x42mm), kuid M.2 tehniline spetsifikatsioon lubab ka teisi suurusi.
Kahjuks ei ole füüsilised mõõtmed ainsad erinevused, mida M.2 SSD-de puhul võib leida. Ka liides, mida need kaardid kasutavad protsessoriga ühendamiseks, on erinev. Praegu on enim kasutusel kaks M.2 SSD-tüüpi - SATA ja PCI-Express. M.2 SSD-d suudavad SATA-liidese kaudu saavutada kiirust kuni 600 MB/s, mida piirab praegune SATA 3 protokoll. Just selle piirangu tõttu kohandati M.2 ühilduvaks PCI-Expressi bussiga, et tagada suurem andmeedastuskiirus, mis PCI-E liidesega võib ulatuda kuni 4 GB/s! Mitmed kettad on juba võimelised lugemiskiiruseks 2500 MB/s ja rohkem.
Peaasi, et vaatamata pordide sarnasusele ei ole need kettad omavahel ühilduvad! Plaadil, mille M.2-pesa on ühendatud ainult SATA-liidesega, ei ole võimalik kasutada PCI-E-liidesega M.2 SSD-d ja vastupidi. Alates 2017. aastast on aga Inteli B250, H270 ja Z270 emaplaatide ning AMD X370 emaplaatide puhul peaaegu kõik M.2 pesad universaalsed ja toetavad nii SATA kui ka PCI-Express liidesega M.2 SSD-sid. Soovitame aga alati kontrollida seda tahvli tootja kodulehelt.
SSD ketas koosneb mikroskeemidest, seoses sellega, sel ei ole liikuvaid osi ja see on täiesti vaikne (0 dB). Tänu sellele tõsiasjale, SSD ketas on vastupidavam, kui kõvaketas vibratsiooni jm. järskude mehaaniliste mõjude suhtes.
Oma ülesehituse eripärade tõttu on suuremamahulised SSD kettad tavaliselt ka suurema töökiirusega, mis võib erineda isegi mitu korda. Seepärast, enne soetamist tutvuge väga hoolikalt SSD ketta töökiiruse näitajatega - lugemise ja kirjutamise kiirusega megabaiti sekundis (MB/s). Keskmise suurusega SSD ketta töökiirus peaks olema ~250 MB/s. Read(lugemisel) ja ~200 MB/s. Write (kirjutamisel). Suure jõudlusega ketastel on need näitajad ~350 MB/s Read ja ~450MB/s Write.
SSD ketaste töökiirus ja mahutavus aja jooksul kiirelt paranevad ja hinnad langevad. Seepärast soetage sellist liiki ketas ainult sel juhul, kui töökiirus ja vaikne töötamine on tähtsamad vajaliku investeeringu suurusest.
Suuremat, kui 1TB ketast endale praegusel ajal soetada on vajalik ainult neil, kellele meeldib kõike säilitada, või kelle töö spetsiifika näeb ette suurt andmete mahtu - näiteks professionaalne filmide ja fotode montaaž, suurte andmetebaaside süsteemid jm. Keskmisele kasutajale piisab 1TB kettast "küllaga"
Peale mahu on tähtis välja valida ketta töökiirus. Selle määravad ära ketta pöörete arv minutis (rpm) ja vahemälu. 10000rpm ketas on kiirem, kui 7200rpm. (ja samuti valjema müraga töötamisel) Võrdsete pööretega ketas 64MB vahemäluga on kiirem kettast, mil on 32MB vahemälu, jne.
Kettamahtu on võimalik suurendada, soetades lisakettaid niipalju, kui seda võimaldavad valitud korpuse 3.5" HDD nišid ja toiteploki võimsus (Keskmine kõvaketas tarbib ligikaudu 25W toitevõimsust.)
Liidesetüübil SATAII ja SATAIII ei ole suurt tähendust, kuna need on omavahel vahetatavad ja (kõvaketaste korral) ei mängi suurt rolli andmete edastamise kiiruse juures.
Eraldades operatsioonisüsteemi andmetest, OS ja tarkvara tavaliselt paigutatakse väiksema mahuga suurema töökiirusega kettale. Andmetele, omakorda, eraldatakse väiksema pöörete arvuga, suurema mahuga ketas, mis tagab suurema andmete turvalisuse, tänu väiksemale pööörete arvule ja töötemperatuurile. Sellegipoolest, kettad peavad asetsema piisaval kaugusel üksteisest, vastasel juhul neid on vajalik jahutada ventilaatori abil.
Juhul, kui valitud emaplaat tagab RAID massiivi, tasub mõelda teise ketta soetamisest kahe võimaliku rakendusmooduse tõttu:
RAID 0, ehk STRIPE on massiiv, mis on suuteline oluliselt suurendama andmete lugemise/kirjutamise kiirust mõlema ketta seeriaviisilise kasutamise (ja andmete stabiilsuse) arvel. Sellise ühendusviisi korral peab arvestama topeltriskiga - juhul, kui ühel kettal tekib tõrge (rike), kogu ketaste massiiv enam ei toimi ja andmed on kaotsi läinud. Sellise massiivi jaoks valitakse sama tootja identsed kettamudelid.
RAID 1, ehk MIRROR massiiv koosneb kahest sarnasest kettast, milledele kõik andmed kopeeritakse samaaegselt ja identselt, sel moel tagades andmete turvalisuse ühe ketta vigastuste korral. Seda tüüpi massiivile on soovitav iga ketas välja valida teiselt tootjalt või sarnastest mudelitest, sel põhjusel, et üht tüüpi ketastel võib olla seesama praak, mis suurendab andmete kaotsimineku riski.
Peale nimetatute RAID mooduste on olemas ka kombineeritud RAID 5 ja RAID 6, mis tagavad samaaegselt andmete turvalisuse ja töökiiruse kasvu, siiski need massiivid nõuavad 3 ja enam ketast vastavalt, ning samuti ka spetsiaalset kontrollerit. Võimaluste kohta komplekteerida arvutit RAID 5, 6 massiividega - küsige meie müügimeestelt, kirjutades
Keskmisele kodu- või väikebüroo-kasutajale, ilma spetsiifiliste nõudmisteta, soovitame soetada Windows 7 English 64bit versiooni.
Valige 32bitine tarkvara ainult neil juhtudel, kui kasutate tarkvara, millel on teatavad ühitatavuse probleemid 64bit operatsioonisüsteemiga, või seadmes, millel pole 64bit mootorit (draiverit). Sellegipoolest, suurem osa 32 bitist tarkvaras suudab töötada 64 bitise operatsioonisüsteemis.
Kõik
Soetades operatsioonisüsteemi, valige hoolikalt selle kasutajaliidese keelt, kuna hiljem pole võimalik seda keelt muuta (välja arvatud Ultimate versioonil, mis on multikeelne). Pakume operatsioonisüsteeme inglise, läti ja vene kasutajaliidese keelega.
Ettevõtetel on õigused legaalselt kasutada kõiki
Windows Ultimate pakub lisaks veel BitLocker andmete šifreerimise programmi ja võimalust ümber lülituda kasutajaliidese keelte vahel, muutmata litsentsi.
Office 2010 Home & Student on õigus kasutada ainult kodukasutajatel ja õpilastel ning üliõpilastel, ja see pakett sisaldab Word, Excel, PowerPoint ja OneNote tarkvara.
Office Home & Business on õigus kasutada nii kodus kui ka ettevõtetes, ja see sisaldab Word, Excel, PowerPoint, Outlook ja OneNote
Office Professional sisaldab Word, Excel, PowerPoint, Outlook ja OneNote Access ja Publisher tarkvara ja on ette nähtud nii äri- kui ka kodukasutajatele.
Soetatud litsents on PKC (product key card) kujul, mis on lihtsalt seerianumber. Tarkvara enda installeerimine on võimalik, alla laadides Microsoft lehelt ja pärast installeerimist aktiveerida see selle tootenumbriga.
Tuletame meelde, et soetades meie juures litsentsi koos uue arvutiga, me teostame Teie asemel vajalikud installeerimistööd tasuta, seepärast arvuti saate Te kätte juba töövalmis, koos kogu soetatud tarkvaraga.